A 2020-as év nehéz és kihívásokkal teli volt a sportban élők, dolgozók számára, de egyúttal lehetőséget adott az eredmények értékelésére és a jövő tervezésére egyaránt. Így készülhetett el a BEAC sportolói statisztikája, amely a 2019-es szezont veszi górcső alá.
Az ELTE sportegyesülete klasszikus egyetemi sportklubként képviselteti magát a magyar sport élvonalában: első osztályú női kosárlabda csapata, valamint kiváló egyéni sportolóik vannak. Többek között a klub legeredményesebb atlétája Csere Gáspár - kétszeres magyar bajnok maratonista, riói olimpikon-személyében. A BEAC jelen van az utánpótlássportban is, a BEAC Újbuda Nemzeti Akkreditált Kosárlabda Akadémia kiemelt utánpótlásképző műhelyként működik. A versenysport és utánpótlásképzés mellett a szabadidősport és rekreációs sportolás területén az egyetemisták, egyetemi dolgozók, öregdiákok, valamint a kerületi polgárok sportéletét is szervezik a klub szakosztályai.
Sportolói létszám
Az éves tagdíjat fizető sportolók létszáma 2019-ben 1492 fő volt, mely a klub 20 szakosztálya között az alábbiak szerint oszlik meg. Sorrendben a legnagyobb tagsággal bíró a kosárlabda, erőnléti, triatlon, cheerleader, aerobik és tánc szakosztályok.
A nem tagsági viszonyban sportolók száma 3473 fő, akik a klub által szervezett bajnokságok, tanfolyamok, edzések sportolói. Legnépszerűbbek ezek közül a fitnesz sportágak, futsal bajnokságok, aerobik órák, zenés-táncos sportágak és a rúdsport tanfolyamok. Emellett jelentős létszámmal működnek a klub által az ELTE kollégistái (kb. 300 fő) és dolgozói (kb. 230 fő) számára szervezett aerobik-, és erőnléti edzések. Ugyancsak az ELTE-vel együttműködésben a BEAC testnevelés kurzusokat is szervez, melyeken az ELTE hallgatói közül 2611 fő vett részt. Ezeket összesítve 2019-ben 7576 fő sportolt a BEAC edzői, oktatói által tartott foglalkozásokon.
A BEAC által szervezett sportszolgáltatásokon résztvevő, BEAC tagsággal nem rendelkező, rendszeresen sportolók számát az alábbi grafikon mutatja be. Itt fontos megjegyezni, hogy a BEAC otthont teremtett több olyan mozgásformának, amik jellemzően nem sportegyesületi keretek között folynak, hanem a fitneszipar, vagy a sportrendezvény-szervezésben érdekelt cégek, vállalkozások profiljába sorolhatóak inkább. A BEAC-nak ezzel az a célja, hogy kiszolgálja azokat az igényeket is, melyekkel a Z generációt is meg lehet szólítani a sporton keresztül. A trendi, vonzó sportági kínálat eredménye, hogy magas az egyetemisták száma az egyesületben.
ELTE-s hallgatók megoszlása karonként
A BEAC által szervezett valamennyi edzésen, testnevelés órákon és egyéb sportprogramokon résztvevő hallgatók közül legtöbben a Bölcsészettudományi Karról, és a Természettudományi Karról érkeztek. Őket követték a Pedagógia és Pszichológiai Kar, valamint fej-fej mellett a Társadalomtudományi és az Informatikai Kar hallgatói.
Az összesen 5640 hallgatóból több mint 300 főt tesz ki a külföldi hallgatók száma.
Beszédes adatok
A több mint 7500 fő megmozgatásának jelentős humán erőforrás és tárgyi feltételei is vannak, melyeket az alábbi számok összegeznek.
A heti 272 edzés 98 szakképzett edző és oktató segítségével kerül lebonyolításra. Külön kiemelendő, hogy több mint 50%-uk, egészen pontosan 65 fő ELTE-s kötődésű (hallgató, alumnus, ELTE oktató). Ezen felül edzőként 23, sportszervezőként 20 ELTE-s hallgató, mint az ELTE Hallgatói Önkormányzat sportszervező ösztöndíjas diákjai kapcsolódnak be a szakmai munkába.
Az edzések lebonyolítására összesen 53 helyszín áll az egyesület rendelkezésére, melyből 27 az egyetemhez köthető, mint a Bogdánfy úti és Mérnök utcai sporttelepek, kollégiumok, gyakorló gimnáziumok vagy akár a Füvészkert.
A BEAC stratégiájának egyik fontos célja, hogy a nők számára is vonzó és elérhető mozgásformákat nyújtson a klub. Ennek eredménye, hogy a BEAC-ban sportolók nemi megoszlása az ismert európai és hazai sportolási tendenciákat cáfolja. Köszönhetően a kosárlabdának, a cheerleading, aerobik, táncsportok, triatlon és egyéb tanfolyami keretek között megszervezett sportágaknak az összes sportoló 54,5%-a nő, ami több mint négyezer főt jelent. A férfiak a többi labdás csapatsportágban egyértelműen felül reprezentáltak, így ennek köszönhetően az összlétszámuk 3447 fő, ami 45,5%-ot jelent az összes sportolóra vetítve.
Forrás: ELTE-BEAC