Tudod, mi az a flow élmény? Hallottál már róla? Esetleg átélted már? Ha még nem, íme néhány infó, hogyan tapasztalhatod meg sportolás közben.
Olvasási idő: 3,5 perc
„Amikor az ember teljesen eggyé válik azzal, amit csinál, és tudja, hogy erős, és legalábbis az adott pillanatban ő maga irányítja sorsát, és az eredményektől függetlenül úgy érzi, hogy minden milyen jó… akkor éli át teljes lényével, hogy áramlik benne az élet. Ez a flow” – írja ’Sport és flow’ című könyvében Susan A. Jackson és Csíkszentmihályi Mihály.
A fenti megfogalmazást leegyszerűsítve így is fogalmazhatunk: a flow olyan állapot, amelybe beleolvadva nehéz onnan kizökkenni. Akárhogy is van, a flow élménye eltávolítja az embert a mindennapi problémáktól, kötelezettségektől és a negatív stressztől.
Idővel arra is rájöttek, hogy a sportolás nagymértékben hozzájárulhat a jelenség átéléséhez, sőt a sportolás a flow megjelenésének egyik táptalaja. Ezzel magyarázható, hogy sokan azért sportolnak, hogy újra és újra átéljék azt az élményt, amely kiszakítja őket a hétköznapokból.
Sportpszichológusok szerint a sportolók csúcsteljesítményük elérésekor gyakran a flow állapotába kerülnek, ám hangsúlyozzák: attól, hogy valaki átéli a flow élményét, még nem biztos, hogy csúcsteljesítmény elérésére is képes. A teljességet át lehet élni sportolás (futás, kerékpározás, teniszezés) közben is. Két, a témában jártas szakember: Jackson és Roberts a flow állapot kilenc dimenzióját írta le. Véleménykük szerint a sportoló ezeket éli át, amikor a flow állapotába kerül:
- A helyzet által támasztott kihívások összhangban vannak a sportoló képességeivel, és ez az összhang valósul meg.
- A tevékenység és a tudatosság egybeolvad, ezáltal a mozdulatot erőfeszítés nélkülinek érzékeli, és a sportoló nem tekinti magát különállónak a tevékenységtől.
- A célok teljesen világosak: tisztán látja, hogy kinek mit kell tennie.
- Egyértelmű visszajelzést kap arról, hogy jó, amit csinált.
- Kizárólag csak az adott feladatra koncentrál.
- Egyfajta paradox kontrollérzés jellemző, hiszen anélkül képes a kontrollra, hogy aktívan próbálná a kontrollérzést elérni. Teljesen tisztában van a teljes kontrollal, amit gyakorol, és erőfeszítések nélkül, a hibától való félelem nélkül cselekszik.
- Az öntudatosság hiánya, ami által tudatában van ugyan a teljesítményének, mégsem értékeli önmagát folyamatosan.
- Az időélmény megváltozik: úgy tűnik, mintha teljesen le- vagy felgyorsulna.
- Egy teljesen öncélú állapot, amelyben a tevékenység élvezhető, és a részvétel önmagában is jutalmazó jellegű.
Nem kell élsportolónak lenni ahhoz, hogy sportolás közben átéljük a flow-élményt! Fontos tudni, hogy ennek elérése sportolás közben sem garantált, nem jön magától, meg kell dolgozni érte. A flow élményének átélése ösztönöz, hogy saját határainkat átlépve fejlődjünk!
Fontos feltétele, hogy olyan pozitív célt tűzzünk ki magunk elé, amely megvalósítható, ugyanakkor kihívást is jelent! Az egyik legkedveltebb szabadidős mozgásforma, a futás nyelvére lefordítva: törekedj arra, hogy újabb kihívásokat találj benne! Próbálj mindig egy kicsivel többet vagy gyorsabban futni, mindezt úgy, hogy maradj a teljesítőképességed határain belül, és akkor nem ér csalódás!
Futás közben így élheted át:
- Amikor úgy tudsz összpontosítani, hogy a figyelmed csakis arra irányul, ami éppen az adott pillanatban történik.
- Egyértelmű célokat tűzöl ki magad elé, és félreérthetetlen visszajelzést kapsz arról, hol tartasz a cél elérése felé vezető úton.
- Amikor a futást spontánnak és automatikusnak érzed, azaz a cselekvés szinte összeolvad a tudattal.
- Amikor úgy érzed, teljes mértékben ellenőrzés alatt tartod a mozgást, magabiztosan, félelmek és kétségek nélkül érsz el nagy teljesítményt.
- Úgy érzed, a valóságosnál gyorsabban vagy lassabban telik az idő.
- Annyira eggyé válsz a futómozgással, hogy csak arra figyelsz, így a mindennapi gondjaid eltávolodnak.
- Csakis a futás által nyújtott élvezetért és örömért futsz, ami boldoggá tesz.
Képben vagy?
Csontos Anna-Zsófia pszichológus szerint a rendszeresen futni járók a mindennapok során közel tíz százalékkal gyakrabban élik meg a flow élményét azokhoz képest, akik nem végeznek rendszeres testmozgást.
Szöveg: Márványkövi Ferenc, www.sportpszicho.blog.hu,www.runnersworld.hu
Fotó: freepik.com