Nem úgy jött ki a lépés a magyar egyetemistáknak a horvátországi Splitben megrendezett B 3x3 kosárlabda EEB-n, ahogy eltervezték. A magyarok legjobb helyezését a Pécsi Tudományegyetem női (11. hely) csapata érte el.
15 női és 23 férfi csapat küzdött a B 3x3 kosárlabda EB érmeiért. Horvátország mellett Magyarország delegálta a legtöbb csapatot a tornára (szám szerint ötöt). A magyarokat a nőknél a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Testnevelési Egyetem (TE), míg a férfiaknál az előző két egyetem férfi csapata és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) csapata képviselte.
A nőknél a PTE a 11., a TE a 12. helyen végzett, míg a férfiaknál a TE a 14., a BME a 18., míg a PTE a 22. helyen zárta a tornát.
A hárompontos dobóversenyen, melyet az EEB keretén belül rendeztek a Petrucsik Bence (TE) egyetlen ponttal maradt csak le a bajnoki címről, s végül második helyen végzett, míg Mihalics Gábor (BME) a 4. helyet szerezte meg.
Mihalics Gábor (BME)
A zsákoló versenyen Debreceni Dániel (TE) látványos figuráival a harmadik helyen végzett.
VÉGEREDMÉNYEK:
Nők:
- Vasyl Stefanyk Precarpathian National University (UKR)
- Lithuanian Sports University (LTU)
- University of Ljubljana (SLO)
- National University of Physical Education and Sport (ROU)
- University of Nantes (FRA)
- Tallinn University (EST)
- Moscow State Academy of Physical Educaiton (RUS)
- University of Split 1 (CRO)
- University of Bordeaux (FRA)
- University of Aveiro (POR)
- University of Pecs (HUN)
- University of Physical Education (HUN)
- University of Split 2 (CRO)
- Canakkale Onsekiz Mart University (TUR)
- University of Girona (ESP)
Férfiak:
- University of Kragujevac (SRB)
- Saint-Petersburg State University of Technology and Design (RUS)
- University of Split 2 (CRO)
- University of Split 1 (CRO)
- Wroclaw University of Science and Technology (POL)
- University of Genova (ITA)
- University of Ljubljana (SLO)
- University of Girona (ESP)
- University of Primorska (SLO)
- Middle East Technical University (TUR)
- Technion - Israel Institute of Technology (ISR)
- University of Montenegro (MGO)
- University of Shumen (BUL)
- University of Physical Education (HUN)
- University of Minho (POR)
- Petroleum-Gas University of Ploiesti (ROU)
- University of Bordeaux (FRA)
- Budapest University of Technology and Economics (HUN)
- St. Cyril and St Methodius University of Veliko Turnovo (BUL)
- Vasyl Stefanyk Precarpathian National University (UKR)
- University North (CRO)
- University of Pecs (HUN)
- Nova University of Lisbon (POR)
BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM MECCSEI ÉS ÉLMÉNYBESZÁMOLÓJA
A CSAPAT: Dobos Viktor, Szálas Gábor, Mihalics Gábor, Kiss Lajos
CSAPATVEZETŐ: Bagi Melinda
CSAPATSORSOLÁS: Split 2., Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Románia
Bagi Melinda beszámolója:
Az első meccsen 8-7-re kikaptunk a lisszaboni egyetem csapatától sajnos. A második meccsen is kikaptunk Szlovéniától 11-6-ra. Fizikálisan nagyon erősek voltak és a játékvezetők engedték a nagyon kemény és durva játékot, amiben nem tudtuk felvenni a versenyt az ellenféllel.
A harmadik meccsen viszont legyőztük a Split2 csapatát 12:11-re. Mihalics Gábor "belőtte" magát a dobóversenyen szerencsére (ahol a 4. helyezést szerezte meg), és a mérkőzés végen két 3 pontos találatot is elsüllyesztett 15 mp alatt, így nagyot fordítva győzedelmeskedtünk a csoportunkat vezető horvátok ellen.
A lengyel egyetemistákkal a küzdelem kiélezett volt, melyen 12-11-re győztünk. 5 másodperccel a lefújás előtt Kiss Lajos értékesítette a büntetőt és a lengyel irányító 3 pontos kísérletét még blokkolta is.
A román csapatot nem sikerült megverünk, így a 13-23 helyekért játszunk tovább, sajnos első körben a TE csapatával sorsoltak össze bennünket.
A legutolsónak bizonyuló mérkőzésünkön kikaptunk a TF-től, amelyen Dobos Viktor volt csapatunk legjobbja és motorja.
Összességében 18. helyen zártuk a tornát.
A TESTNEVELÉSI EGYETEM MECCSEI ÉS ÉLMÉNYBESZÁMOLÓJA
A CSAPAT:
Férfi: Boinitzer Dávid, Debreceni Dániel, Mohay Péter, Petrucsik Bence
Női: Kováts Gabriella, Magyar Bianka, Németh Alma, Sándorfi Réka
CSAPATVEZETŐ: Baksa Szabolcs
CSAPATSORSOLÁS:
Férfiak: Franciaroszág, Szlovénia, Spanyolország, Olaszország, Portugália
Nők: Szlovénia, Románia, Horvátország, Észtország,
Baksa Szabolcs beszámolója:
A Testnevelési Egyetem és sportegyesülete a TFSE 2 csapattal (egy fiú és egy lány) vágott neki az idei EUSA 3X3 tornának.
A kiutazás "esemény mentesen" zajlott, 8 óra alatt leértünk Splitbe saját kisbuszunkkal, majd a belvárosban való tájékozódás után az egyetemi kampuszt is megtaláltuk, s az akkreditáció után megnéztük a versenyhelyszínt. Másnap délelőtt mindkét csapat közösen edzett egyet órát, majd az esti Technikai Értekezlet előtt úsztunk egyet a tengerben is. A technikai értekezleten aztán elkészült a sorsolás. A Férfiak a "D" jelű 6 fős csoportba kerültek, a Nők a "C" jelű 5 fősbe.
Szerdán női csapatunk játszott először a későbbi bronzérmes román egyetem ellen, ahol kemény, fizikális játékkal végül szép 1 pontos magyar győzelem született (TFSE - National University of Physical Education and Sport: 15 : 14).
Második csoportmeccsét lányaink a C csoport első számú kiemeltjével, a Ljubljanai egyetem csapatával játszották. Sajnos ellenfelünk bizonyította is magas rangsorolását, s fölényes 16-5-ös győzelmet aratott.
Férfi csapatunkra komoly kihívás várt, már rögtön az első mérkőzésen spanyol ellenfél ellen kellett bizonyítaniuk (végül a torna legjobb pontdobója is Girona csapatából került ki). Nagyon komoly energiákat mozgósított mindkét alakulat. Dominált a védekezés, sikerült a spanyolokat a legalacsonyabb dobott pontú meccsükbe belekergetnünk, de végül mégsem örülhettünk, mert röviddel a meccs vége előtt megszerezték a győzelmet érő pontot, így 8:9-re nyert a Girona.
Második mérkőzésünket az olasz Genovai egyetem ellen játszottuk, ahol ellenfelünk kiemelkedő dobóformát mutatott, s nekünk erre nem volt válaszunk, így öt pontos, 9 : 14 aranyú vereséget szenvedtünk.
Továbbjutási esélyeinket csak a csoport első számú kiemeltje, a Bordeaux-i egyetem csapata elleni győzelemmel tarthattuk életben. A nap és talán a torna legnehezebb, így legalacsonyabb pontszámot hozó meccsén óriásit küzdve sikerült 8 : 5-ös győzelmet aratnunk, így tovább éltek reményeink.
Csütörtökön férfi csapatunk lépett először pályára, hogy két győzelem esetén a legjobb nyolcba kerülésért játszhattak. Sajnos eddigre már három főre fogyatkozott csapatunk létszáma, egy sajnálatos sérülés miatt. A csoportot fölényesen megnyerő Ljubljana-i egyetem elleni meccsen sokáig tartottuk magunkat, de végül 13 : 21 -es magabiztos győzelmet arattak fölöttünk. Ezzel sajnos elszálltak esélyeink a legjobb nyolcba kerülésért folyatott közdelemben, azonban nem hagytuk, hogy ez kedvünket szegje, s eldöntöttük, hogy csak az elérhető legjobb eredménnyel elégszünk meg. Ennek a portugál Minho egyetem csapata "itta meg a levét", akik az addig mutatott legjobb játékunk ellen nem találtak ellenszert (TFSE : Minho – 21 : 11). Így végül a csoport negyedik helyéről vártuk az alsóházi mérkőzéseket.
Női csapatunk két győzelem esetén csoport másodikként biztos továbbjutó helyen szeretett volna végezni. Erre jó esélyei is mutatkoztak miután 11: 8-ra legyőzték a helyi Spliti egyetem második számú csapatát. A továbbjutás eldöntése a Tallin elleni meccsre maradt. Nagyon jól kezdtek lányaink, több ponttal is vezettek, azonban ellenfelünk sikeres 2 pontosokkal visszajött a mérkőzésbe és 12 : 18-ra nyerték a meccset.
Péntekre maradtak a helyosztók, ahol a sors fintoraként a BME csapatával sorsoltak össze minket, akikkel amúgy is baráti kapcsolatot ápolunk. Ettől függetlenül mindkét fél komolyan vette a mérkőzést, és teljes erőbedobással harcolt a győzelemért. Végül mi örülhettünk a 19 : 14-es győzelmünknek, s így folytathattuk utunkat az "alsóház bajnoka" cím megszerzéséért.
Következő ellenfelünk a csoportmeccsek során már egyszer "két vállra fektetett" portugál Minho csapata volt, akiknek ismét nem termett babér ellenünk. A mérkőzés végére közelebb férkőztek hozzánk, s az utolsó pillanatban hosszabbításra mentette ellenfelünk a találkozót, melyet aztán egy gyorsan értékesített duplával megnyert csapatunk. Így bejutottunk az alsóházi döntőbe.
A 13. helyért folytatott ütközetet egy addig teljesen ismeretlen ellenféllel, a bolgár University of Shumen egyetemmel vívtuk. Nagy küzdelmet, s fizikális harcot hozott a találkozó, látszott, hogy mindkét fél a csalódottság ellenére nagyon komolyan veszi a mérkőzést. Felváltva vezettek a csapatok, a bolgárok pedig sokat állhattak a vonalon, mely végül el is döntötte a találkozót. Egy ponttal nyertek.
Lányaink ellenfele a portugál University of Aveiro volt az alsóházban. Csapatunkon a harmadik napon már nagyon meglátszott a sorozatterhelés (egy héttel korábban Miskolcon szerepeltek az 5-5 elleni EUSA kosárlabda tornán sikeresen), melyet ki tudott használni a portugál csapat, akik meg is szerezték a győzelmet.
Férfi csapatunk így végül a 14., míg női csapatunk a 12. helyen zárt a tornán.
Az eredményekkel összességében nem lehetünk elégedetlenek, hisz a, torna a csapatokat tekintve nagyon magas szakmai színvonalat képviselt, nagyon erős és képzett ellenfelekkel kellett megküzdenünk, ahol egyszer sem bizonyultunk esélytelennek, többször is hagytuk el győztesen a pályát (fiúk: 4-4, lányok: 2-3), s sok szép megmozdulást láthatott tőlünk a közönség.
Sokat tanultunk, melyet igyekszünk a jövőben felhasználni és kamatoztatni, hogy az elkövetkezendő tornákon előrébb végezhessünk.
A PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM MECCSEI ÉS ÉLMÉNYBESZÁMOLÓJA
A CSAPAT:
Nők: Szűcs Lilla, Szűcs Réka, Sellei Dalma, Késői Melinda
Férfiak: Bátor Zoltán, Berkics Bence, Nagy Bence, Kiss Milán
CSAPATVEZETŐ: Hári József
CSAPATSORSOLÁS:
Nők: Horvátország- Split, Litvánia, Spanyolország, Franciaország
Férfiak: házigazda Horvátország -Split, Izrael, Bulgária, Montenegró
Hári József beszámolója:
Július 26-án a PTE lányai 3, fiaink pedig 2 meccsel kezdtél a B33 kosárlabda EEB-t. A lányok egy győztes és egy vesztes meccsel (ahol a hosszabbításban maradtak alul), míg a fiúk szoros vereséget szenvedtek az első etapban.
Hatalmas csaták, óriási PTE szív, mindkét csapatunk játszott a helyi egyetem csapataival. A lányok 16 : 10-re verték a Split 1. csapatát, mely mérkőzés bombasztikus volt. A fiaink oroszlánként küzdöttek, a helyi Split 1. csapata ellen, ahol a csapat átlagmagasság két méter volt. A meccs közepéig vezettünk 3-4 ponttal, majd egy játékosunk végleg lesérült és jött a hazai, rövid idő alatt 1:9 es fault arány alakult ki a hazaiak javára, így 11 : 15-re nyertek a hazaiak.
A lányok, 2 győzelemmel, egy vereséggel csoport másodikként zárták az etapot, a fiúknak élet- halál harcot kellett vívniuk a továbbjutásért Izrael és Montenegró ellen. A Montenegró ellen fej- fej melletti volt a küzdelem, majd következett a hosszabbítás, ahol a montenegróiak jó irányzott triplája döntötte el a mérkőzést és állította be a 10 : 9-es végeredményt.
A fiúknak Izraelt kellett volna legyőzniük a továbbjutáshoz: nagy csatában, nagyot küzdöttek, de a szerencse most se állt melléjük, sok kosár alattit rontottak és sajnos Izrael szoros csatában pár ponttal jobbnak bizonyult, így a fiúk nem jutottak tovább.
A lányok hatalmas csatát vívtak a litván Testnevelési egyetem csapatával, az utolsó másfél percig fej- fej mellett küzdöttek, felváltva estek a kosarak, a vége 8:5 oda, így másnap Romániával küzdöttek meg, ahol 8 : 18-as meggyőző fölénnyel nyertek, de sajnos a Bordeaux-i egyetemistáktól kikaptak, így nem jutottak ők se a legjobb 8 közé.
A fiúk a 22., míg a lányok a 11. helyen zárták a viadalt.
Sok kemény csata, rengeteg tapasztalat...Mindkét csapatunk nagyon akart, a lányok kis szerencsével, akár dobogó közelébe kerülhettek volna, a fiúk egy nagyon erős mezőny közepéhez jók....jelenleg....Sokat fogunk tanulni és megyünk tovább....köszönjük egyetemünk támogatását! Hajrá PTE!
Ezúton fejezzük ki köszönetünket a csapatoknak és kísérőiknek, név szerint: Bagi Melindának (BME), Hári Józsefnek (PTE), Baksa Szabolcsnak (TE) a képekért és az élménybeszámolókért, melyek a cikk alapját képezték.